Micropolka 550 T

Jacht "MICROPOLKA 550 T" jest jachtem turystycznym zaprojektowanym zgodnie z przepisami pomiarowymi grupy turystycznej klasy "MICRO" i spełnia wymagania kategorii projektowej C.
Jacht przeznaczony jest do żeglugi turystycznej po wodach śródlądowych, morskich wodach osłoniętych i w żegludze przybrzeżnej dla załogi do 5 osób, oraz do regat w klasie "MICRO" w grupie turystycznej i w klasie 550 MPTJK (Mistrzostwa Polski Turystycznych Jachtów Kabinowych).

Kadłub wykonany jest z laminatu poliestrowo-szklanego i składa się z następujących elementów: skorupa kadłuba wraz ze skrzynią mieczową, wkładka kojowa i podpokładowa, wzdłużniki burtowe, komora kotwiczna, pokład (przekładkowy), klapy zejściówki, szczelnie oddzielone achterpik i komora kotwiczna, płetwa sterowa profilowana - konstrukcji skorupowej, gródź rufowa , profilowany miecz laminatowy lub stalowy, słupek szotów grota.

Wnętrze jachtu zawiera cztery pełnowymiarowe koje: podwójna w części dziobowej i dwie hundkoje częściowo pod kokpitem. W kojach znajdują się 3 bakisty.
We wnętrzu kabiny możliwe jest wbudowanie szafki kambuzowej, szafki dziobowej, szafki ubraniowej i szafek podkokpitowych.
W kabinie przewidziane są miejsca na przenośną toaletę wysuwaną spod kokpitu (dwie szerokości).
Wnętrze może być wyklejone wykładziną w uzgodnionym gatunku.
Na pilersie może być zainstalowany podnoszony i obracany wokół osi pionowej stolik, który można zdemontować i ustawić w kokpicie zewnętrznym. Możliwe jest również zainstalowanie stolika rozkładanego.
Koje z materacami z gąbki.
Wzdłużniki burtowe - jaskółki mają pojemność około 200 dm3. Mogą być wykonane również ze sklejki.

Wyposażenie jachtu.
Maszt i bom wykonane są z anodowanych profili aluminiowych, a olinowanie ze stali nierdzewnej. Okucia masztu, pokładowe, jarzmo steru itd. wykonane są z materiałów odpornych na korozję. Wszystkie okucia (kosze, relingi, drabinka, knagi, bloki itp.) mogą być zainstalowane wg ustaleń.

Żagle
Micropolka 550 T ożaglowana jest jako slup bermudzki z tzw. olinowaniem ułamkowym (sztag zaczepiony do masztu poniżej topu masztu), gdzie podstawowe żagle to: żaglami dodatkowymi (na zamówienie) s±: Otwarta rufa (bez pawęży) może być zamknięta za pomocą stałej lub demontowalnej pawęży (opcje).
Jacht przystosowany jest do zawieszenia na rufie silnika przyczepnego o mocy do 4 kW (ok. 5,5 KM) na zainstalowanym stałym zaczepie lub wg uzgodnienia.

Balast
Micropolka 550 T może być eksploatowana w dwóch zasadniczych trymach balastowych:
PODSTAWOWE DANE TCHNICZNE
Długość całkowita / KLW 5,50 / 5,21 m
Szerokość max / KLW 2,45 / 1,86 m
Zanurzenie min. / max. 0,24 / 1,15 m
Wyporność do KLW 890 dm3
Masa jachtu bez balastu ok. 480 kg
z balastem 580-650 kg
Wysokość od KLW do topu masztu 8,6 m
Długość masztu 7,6 m
Wysokość w kabinie 1,3 m (min. 1,25 m)
Silnik zaburtowy 4 kW


Najważniejszym osiągnięciem regatowym jachtów
"MICROPOLKA 550 T" jest, oprócz wielu mistrzostw krajowych, mistrzostwo świata Micro Cup w klasie turystycznej.